Deneysel Aktiviteler, Mühendislik Projeleri

Basit Bir Yürüyen Robot Yapalım

yuruyen robot aktivitesi

Kendi robotunuzu yaratmaya ne dersiniz?

Basit parçalar ile yürüyen robotunuz olsun istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz malzemeleri kullanarak ve videoyu izleyerek kolayca robotunuzu oluşturabilirsiniz. Bu tür çalışmaları hem okullarda grup faaliyeti olarak hemde ailece bireysel bir etkinlik olarak uygulayabilirsiniz. Bu harika etkinliğimizi mutlaka denemelisiniz.

Nasıl Yapılır?

Tüm yapım aşamasını aşağıdaki videodan da kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca aşama aşama sizlere anlatmaya çalışacağız.

  1. İlk olarak silikon tabancamızı prize takalım ve ısınmasını sağlayalım. Isındıktan sonra da arkasına silikon mum çubuğu takalım.
  2. Motorun güç çıkış noktalarına 9V pil için uygun olan bağlantı kablomuzu bağlıyoruz.
  3. Motor ile pili birbirine yapıştıralım. Pili motorun iki milin üst orta kısmına yapıştırdığınızdan emin olun.
  4. Plastik pipetleri makasla videodaki gibi kesip silikon mum ile T şeklinde yapıştırıyoruz. T şekline getirdiğimiz pipetleri motorun arka kısmına silikon mum ile yapıştırıyoruz.
  5. Başka bir pipet parçası alarak ısı yardımıyla pipetin 90 derecelik açı ile bükülmesini sağlıyoruz ve daha büyükçe bir pipet parçası ile hareket sağlaması için üstüne takarak uygun boyda kesiyoruz. Çıkmaması içinde sonunu ısı ile kapatıyoruz.
  6. Bir dil çubuğu alıyoruz ve belirli bir boyda keserek ayak tabanı olmasını sağlıyoruz. Yaptığımız pipetten ayağıda kestiğimiz parçaya yapıştırıyoruz. Tabanına da silikon sıkarak kaymasını engelliyoruz.
  7. Aynı işlemleri diğer ayak için de yaparak iki bacak elde ediyoruz. Bu bacak parçalarını da oynar pipetin üzerinden motorun millerine silikon mum ile yapıştırıyoruz.
  8. Son olarak da bir kürdan yardımı ile ön bacaklardan arka bacaklara doğru bağlantı sağlıyoruz ve bu sayede ayakların dengeli ve orantılı hareket etmesini sağlıyoruz.

İşte mini robotumuz hazır. Şimdi yapmamız gereken tek şey bağlantı kablosunu pile takmak. Böylece robotumuz hareket etmek için hazır olacaktır! Dilerseniz motor ile bağlantı kablosunun arasına bir anahtar yerleştirerek açma kapama işlemi yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Mühendislik Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli bilim ürünleri ve kitleri sunar. Uygun fiyatlı Arduino ekipmanları, STEM ürünleri, robotik kodlama ve mühendislik parçaları ile her yaştakilere bilimi öğretmek için ihtiyacınız olan her şeyi bulun!