Faydalı Bilgiler

Bilim Hayatımıza Nasıl Uygulanır?

bilim hayatimiza nasil uygulanir

Hayatta herşey olur! Ancak doğru deneyim karışımıyla beklenmedik durumlara daha hazırlıklı olabiliriz. Bir yaşam becerisi öğrenme fikri, çeşitli olası durumlarda ortaya çıkan günlük zorluklarla daha iyi başa çıkabilmenizdir. Evde, işte veya herhangi bir durumda, yaşam becerileri, bireylerin daha tatmin edici bir yaşamla sonuçlanan daha yetenekli varlıklara dönüşmesine yardımcı olur. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Gelin ve hep birlikte bilimin hayatınıza tam olarak nasıl uygulandığını öğrenelim.

Çocuklar için yaşam becerilerini öğrenmek, özellikle çocukların kurallar, tercihler ve hatta yerçekimi gibi sınırları öğrendiği küçük yaşlar için ebeveynlerin ortak arzusudur! Bir öğrenme ortamında, okuma ve yazmanın genellikle daha önemli olduğu düşünülür, ancak bu makalede, bilimin yaşamınıza nasıl uygulandığını bulmaya hazırlanmanın bir yolu olarak fen eğitimini daha fazla benimsemenize yardımcı olacak bir bakış açısı paylaşmak istiyoruz.

Farkında olsanız da olmasanız da bilim günlük hayatın her yerinde! Çocuklara bilimi öğrettiğinizde, onlara yaşam becerileri öğretiyorsunuz. Yaşam becerileri terimi ilk olarak devlet kurumları tarafından sonuca dayalı eğitimi (örneğin, hastalıkları önleme, çatışmalardan kaçınma) tanımlamak için kullanılmıştır. Artık akademisyenler, psikologlar ve bilim adamları bunu günlük zorlukların üstesinden gelmeyi dahil etmek için kullanıyor.

İşte bilimi öğrenme sorusunu cevaplama yolları:

Bilim Hayatımıza Nasıl Uygulanır?

Bilimin çocuklara öğrettiği 14 yaşam becerisi:

1. GÜVENLİK

Önce güvenlik hakkında konuşalım. Minikler sıcak ve soğuk, yumuşak ve pürüzlü, renkler ve bir kaç isim verme hakkında öğreniyorlar. Daha büyük çocuklar ev işlerine yardım ediyor, yemek yapıyor, dışarıda oynuyor, doğayı, insan hayatını ve daha fazlasını keşfediyor! Genç yetişkinler sağlık ve esenlik, sürüş, yeni teknolojiler, küresel sorunlar ve daha fazlasını öğreniyor. Ve tahmin et ne oldu? Hepsi bilim! İşlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek bilimin temel taşıdır. Bilimsel bilgi edinmek, modern yaşamımızın tüm bölümlerinde sorular sormayı, bir hipotezi test etmeyi ve rotayı düzeltmeyi içerir.

Bilimin yapı taşlarını öğrenmek, çocuklarınız olgunlaştıkça bu deneyimleri daha tatmin edici ve daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Fizik yasalarını sadece basit bir şekilde anlamak, kişiyi yalnızca daha iyi bir sürücü değil, aynı zamanda daha güvenli bir sürücü yapacaktır. Bir bilim adamı ve bir şef olan Alton Brown, yemek pişirmenin arkasındaki bilimsel fenomeni açıklamaya çalışırken bir yemek programına benzersiz bir dokunuş kattı. Yemek pişirme bilimi hakkında bilgi edinmek, mutfakta güvende olmanıza ve kazaları önlemenize yardımcı olacaktır.

Ve günlük aktivitelerden bağımsız olarak, bilim çalışmak, bilimsel deneylerde yer almakla ilgilidir; bu deneyleri yaparken eldiven, gözlük, laboratuvar önlüğü ve daha fazlasını içerebilen kişisel koruyucu ekipmanınızı giymeniz talimatı verilir. Bu aktiviteler vücudunuzu potansiyel fiziksel zararlardan korumanın önemini öğretir. Genel olarak, bilim güvenliği destekler!

2. PLANLAMA

Planlama deyince aklınıza gelen bazı şeyler nelerdir? Partilere ya da okula dönüşe ne dersin? Bir düğüne ne dersin? Bir düğün genellikle hayatınızın “en mutlu günü” olarak adlandırılır! Ancak planlama ve koordine etmenin, böyle beklenen bir günün neşesini kaçırdığı bilinmektedir. Ama tahmin et ne oldu? Bilim yardımcı olabilir!

Bilim çok ödüllendirici bir deneyimdir, ancak çok fazla hazırlık gerektirmediğini söylersek yalan söylemiş oluruz. İşte ilgili birkaç şey:

 • Kaynak toplamak
 • Toplama araçları
 • Belirli öğeler ve kavramlar hakkında bilgi edinme
 • Diğer uzmanlarla bağlantı kurma
 • Diğer öğrencilerle işbirliği yapmak
 • Zamanlamayı yürütün ve tamamlayın
 • Yedekleme planları veya alternatifleri göz önünde bulundurmak
 • Ve bunun gibi şeyler!

Liste sonsuz olabilir ve kontrol edilmesi gereken çok fazla kutu olmasına rağmen, daha genç yaşta planlama konusunda ne kadar çok deneyiminiz olursa, bir yetişkin olarak bu yaşam becerisiyle o kadar iyi başa çıkıyorsunuz ve umarım, evlenmeyi seçerseniz unutulmaz bir düğün günü geçirirsiniz.

3. SORGULAMA

Soru sormayı bıraktığınızda, işte o zaman öğrenmeyi bırakmış olursunuz. Çocukluğu bu kadar büyülü yapan şey budur. Her şey merak uyandırır ve çevrenizdeki dünya hakkında bilgi edinmeye doğal bir ilgi duyarsınız.

Bilim bugün olduğu şeydir çünkü bir sürü insan çok çeşitli sorular sordu. Hatta bazıları, diğerlerinin sorduğu sorular hakkında sorular sordu! Bilim için keşifler, dünyanın dört bir yanındaki bir soru sormuş ve bir cevap arayan birçok akla katkıda bulunabilir.

Bilimsel yöntemle bilimin ilerlemesi için ilk adım bir soru sormaktır. Yeni bir şey öğrenirken doğal bir ilk adımdır. Bilim, çocukları soru sormayı asla bırakmamaya teşvik eder ve bireylere yaşam boyu öğrenenler olmaları için ilham verir. Ayrıca, doğru soruları sormak zamandan, paradan ve stresten tasarruf sağlayabilir.

4. YARATICILIK

Bilimsel araştırmanın ilk adımı soru sormak olsa da, bilimin arkasındaki gerçek şu ki, sonuçları keşfetmek için tek bir yöntemi takip etmek zorunda değilsiniz. Hatta bazı keşifler tesadüfen gerçekleşir!

Örnek olarak bir kitabı ele alalım. Dünyanın en iyi yazarları, hikayelerini yazmak için bir şablonu takip etmezler, harika bir şey yaratmak için yaşam deneyimlerini ve bilgilerini kullanırlar. Yazarlardan bahsetmişken, favori bir bilimkurgu romanınız var mı? Bu, bilimi anlama, yazma ve yaratıcılık becerisine sahip olma becerisi olmadan mümkün olmazdı.

Boş zamanlarımda aslında el sanatları yapmayı seviyorum. Hepsini denedim, suluboya, örgü, ahşap işçiliği ve daha pek çok şey. Benim mutlak favorim kapitone. Uzmanlar, yorgan yapmak için ihtiyaç duyduğum yüksek kaliteli kumaş, iplik ve makineleri geliştirmek için çok çalıştı. Matematikçiler sayesinde, ölçümlerimin yerinde olduğundan emin olmak için birkaç formülü takip edebilirim.

Bu tartışılabilir, ancak muhtemelen bilimi deneyimleyerek öğrenebileceğiniz en güçlü yaşam becerilerinden biri problem çözme yeteneğidir. Bilim genellikle yaşam kalitemizi iyileştirmek için insanlar, hayvanlar, çevre ve daha fazlası için sorunları çözmekle ilgilidir. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için sorgulama ve keşfetmede yaratıcılık gerekir.

5. MERAK

Çocuklar içgüdüsel olarak öğrenmek isterler. Yaparak ve soru sorarak öğrenirler. Fen dersi diğer derslere göre daha fazla buna imkan vermektedir. Laboratuar deneyleri, bir soruya “doğru” yanıtların çeşitli varyasyonlarına izin verir. Entelektüel olarak meraklı kalan bir çocuk, ilginç ve becerikli bir yetişkine dönüşecektir.

6. GÜVEN

Çocuklar bir sorunu “görebildiklerinde” çözme yeteneklerine ve yeteneklerine daha fazla güvenirler. Bilim sınıfı bu uygulamalı öğrenmeye izin verir. Yeterli özgüvene sahip bir çocuk, hayatın zorluklarını başarılı olmak için fırsatlar olarak görecektir.

7. KRİTİK DÜŞÜNME

Çocuklar da yetişkinler gibi yaşadıklarına göre düşünürler. Ancak, yavaş, disiplinli düşünme öğretilmeli ve gösterilmelidir. Bilim, ispata vurgu yaparak, nasıl yapıldığını göstermek için idealdir. Eleştirel düşünmeyi öğrenen çocuklar, dikkatleri kolayca dağılmayan yetişkinler olacak!

8. MOTİVASYON

Çocuklar öğrenmek için kendi teşviklerini yaratırlar. Bazen bu teşvik, bir deneyin sonucunu bilmek istemek gibi temeldir. Bilim, diğer konulardan daha fazla, genellikle görsel bir “ödeme” ile bilme dürtülerini haklı çıkarır. Sebep-sonuç ilişkisini bilimden içselleştiren çocuk, kendisi için en önemli olan gerçek dünya problemlerine aynı mantığı uygulayacaktır.

9. İLETİŞİM

Çocuklar konuşurken genellikle dürüst olurlar, bazen utanç verici bir şekilde! Bilimsel deneyler, bir deftere kaydedilen sonuçların rapor edilmesinde dürüstlüğü teşvik eder. Sonuçları kesin ve net bir şekilde iletmeyi öğrenen bir çocuk, sonraki yaşamında daha az yanlış anlamayla karşılaşacaktır.

10. ANALİZ

Çocuklar sorulduğunda bir şeyin özelliklerini tanımlayabilirler. Fen dersi onlara bu özellikler arasındaki ilişkiyi ve nasıl bağlandıklarını sorar. Problemleri analiz etmeyi öğrenen çocuklar daha sakin ve mantıklı yetişkinler olacaktır.

11. KARAR VERME

Çocuklar dürtüsel kararlar vermekle ünlüdür. Bu, yaş, olgunluk ve bilim sınıfı ile tavlanabilir. Bunun nedeni bilimin sorunlara çözüm bulmakla ilgilenmesidir. Genellikle, bir sorunun birden fazla çözümü vardır. Bilim, çocuklara karşılaştırmayı ve sonra en iyi kararı vermeyi öğretir. Karşılaştırmalar yoluyla rasyonel kararlar verebilen bir çocuk, zaman kaybetmekten kaçınacaktır.

12. ESNEKLİK

Çocuklar genellikle oldukça esnektir, hüsrana uğrayana kadar! Bilimsel deneyler, çocukların hatalar, başarısızlıklar ve hatalarla başa çıkmalarını sağlayan araçlardır. Başarısızlığın neden meydana geldiğini öğrenebilirler ve bu da onları daha az katı hale getirir. Hayatın aksiliklerine tepki olarak esnek kalan bir yetişkin, daha iyi fiziksel ve duygusal sağlığa sahip olacaktır.

13. DEĞERLENDİRME

Çocuklar her şey hakkında anında karar verebilirler. Öğrenmeleri gereken şey, mevcut bir standarda göre olayları doğru bir şekilde nasıl değerlendirecekleridir. Bilim dersi bu ilkeyi göstermek için harikadır. Kanıtları, sorunları ve çözümleri değerlendirebilen çocuklar, yetişkin olarak aranan çalışanlar olacak!

14. ÇALIŞMA

Bu belirli bir yaşam becerisi olmasa da, bilim sizi her türlü kariyere de hazırlayabilir! Birincisi, STEM’ e özgü kariyerler, gelecekteki fırsatlar ve ayrıca maaş için en hızlı büyüyen alanlardan biridir! Siz veya çocuklarınız NASA ile bilimde bir gelecek istiyorsanız, gelecekteki kariyeriniz için sayısız fırsat var. Ancak STEM onların gücü değilse veya belki de tutkuları değilse, iyi bir temel bilgiye ve bilim öğrenmede bir dizi deneyime sahip olmak onları pek çok kariyere hazırlayabilir!

İşte birkaç örnek:

 • Kuaförlerin saç rengi ve saç bakımı için kimyasallar hakkında bilgi sahibi olması ve ayrıca bir şekillendirme aracına veya ortama bağlı olarak saçın sağlıklı kalmasını sağlaması gerekir.
 • Elektrikçiler, elektriğin nasıl kurulduğunu ve evlerde, binalarda ve daha fazlasında işlerin sorunsuz yürümesini sağlamak için neyin işe yaradığını anlamalıdır.
 • Bir grafik tasarımcı, bir markanın başarılı olmasına ve müşteri ile rezonansa girmesine yardımcı olmak için logolar oluşturmak ve grafikler oluşturmak için teknolojiye güvenir.
 • Bir heykel sanatçısı teknolojiye ihtiyaç duymayabilir, ancak sanat oluşturmak için bilimsel keşiflerle tasarlanmış veya geliştirilmiş öğeler gerektiren çeşitli malzemeler kullanıyor.
 • Bahar temizliği yapan evde kalan ebeveynler, mikropları öldürmeye veya lekeleri çıkarmaya yardımcı olan malzemeleri kullanıyor ve en iyi sonucu almak için ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Her kariyerin daha güçlü bir bilim anlayışına sahip olarak nasıl geliştirilebileceğine dair paylaşılabilecek birçok örnek var. Söyleyin bana, bilimin sizin veya çocuklarınızın hayatını pratik bir şekilde nasıl etkilediğine dair eğlenceli hikayeleriniz var mı?

Bir yetişkin olarak aşağıdaki yaşam becerilerinden hangilerini öğrenmek zorunda kaldınız? Çocukken size öğretilmesini istediğiniz biri var mı? Bu listeden hangi yaşam becerilerinin sizin için en değerli olduğunu düşünün. Ekleyeceğiniz var mı?

Bilim öğreten bir eğitimci olarak, bu becerileri öğrencilerinizle birlikte geliştirebilirsiniz.

Fen Öğretimi, Matematik Öğrenimi ve Okuma

İster inanın ister inanmayın, fen öğretmek matematik ve okumadaki temel becerileri de güçlendirebilir.

Birçok bilim deneyi matematik gerektirir. Bilim, matematiksel kavramları günlük yaşamdaki gerçek durumlara uygular. Fen dersleri sırasında ölçme ekipmanı kullanma, termometre okuma ve diğer birçok temel matematik becerisi öğretilecektir. Uygulamalı bir şekilde öğretildiğinde matematik eğlenceli görünüyor!

Bilim, okuma ve yazma gibi dil sanatlarını da pekiştirir. Çocuklarınızın bir hipotez yazmasını veya ne olacağını düşündüklerini tahmin etmelerini sağlayın. Haklı mıydılar? Net bir dil kullanmanın önemini öğrenecekler.

Bir bilim defteri tutmak, okumayı pekiştirmenin başka bir yoludur. Okuduğunu anlamakta zorlanan bir öğrenci, bir ders kitabından önemli noktaları kopyalamayı sevebilir. Odaklanma sorunu yaşayan öğrencileri not almaya veya resim çizmeye teşvik edin. Bu alışkanlıklar, duyulan veya okunanların daha zengin bir şekilde anlaşılmasına yol açacaktır.

Modern bilim günlük uygulamalarla doludur. Çocuğunuz bir dahaki sefere “Bilim nasıl uygulanır?” diye sorduğunda, bir cevapla hazır olacaksın!

Listeye geri dön