Deneysel Aktiviteler, Biyoloji Projeleri

Çiçek Diseksiyonu İşlemi

cicek diseksiyonu

Bahçenizdeki veya saksınızdaki çiçekleri kullanabilir, bölgenizde bulunan çiçekçinizden atılan çiçeklerden isteyebilirsiniz. Çiçek kısımlarını kesmek için bistüri veya keskin bir bıçağa (yetişkin gözetimi önerilir) ve çiçeğin polen ve diğer küçük kısımlarını görmek için bir büyüteç gerekir.

Çiçeğin her bir ana dış kısmını tanımlayarak başlayın. Yaprakların altında, sepals adı verilen pürüzsüz, yaprak benzeri çıkıntılar olmalıdır. Çiçeğin erkek kısmına ercik (stamen) denir; genellikle her çiçekte birden fazla organ bulunur. Ercik uzun sapına filament denir. Filamentin tepesinde poleni tutan anter (anther) bulunur. Çiçeğin dişi kısmına pistil denir. Pistilin tepesinde, poleni toplayan ve stil adı verilen içi boş gövdesinden, polenin çiçeğin yumurtalarını döllediği yumurtalığa taşıyan stigma bulunur. Bazı çiçekler tamamen erkek veya tüm dişi kısımlara sahiptir (örneğin kavunlar ve balkabağı) ve kusurlu olarak adlandırılır. Çoğu çiçek mükemmeldir: hem erkek hem dişi çiçekleri vardır.

  1. cicek diseksiyon detaylariBu diseksiyondaki ilk adım, sepals ve petalleri gövdeye doğru aşağı çekerek çıkarmaktır. Mikroskobunuz varsa, düşük büyütme ile taç yaprağının ucuna bakın. Mikroskobunuz yoksa, yaprağı incelemek için büyüteç kullanın. Petalın dokusu nasıl?
  2. Ardından, çiçeğin organlarını çıkarın; onları gövdeden ayırın veya kesin. Poleni büyüteç veya mikroskopla inceleyin. Her bir polen tanesinin şeklinin ne olduğunu görebiliyor musunuz? Polenin bir çizimini yapın.
  3. Çiçeği incelerken, bitkiyi monokot veya dikot olarak tanımlayabilmelisiniz. Süsenler, zambaklar ve diğer bazı çiçekli bitkiler gibi hemen hemen tüm otlar monokottur. Monokotların yaprakları üçün katları şeklindedir ve genellikle yapraklarında paralel damarlara sahiptir. Odunsu ve yaygın çiçekli bitkilerin çoğu dikotlardır. Dört veya beşin katları halinde yaprakları vardır ve yapraklarında dallı damarlar vardır.
  4. Polenle işiniz bittikten sonra, gövde üzerinde tek başına kalacak şekilde pistil dışındaki tüm parçaları çıkarın. Pistili dikkatlice uzunlamasına ikiye kesin, parmaklarınızın dışarıda olduğundan emin olun. İçine bakmak için büyüteç kullanın. Stilin, poleni stigmadan yumurtalığa taşıyan uzun, içi boş bir tüp olduğunu görebilmeniz gerekir. Pistilin yumurtalığında minik yumurtalar veya ovüller görebilirsiniz.

Çiçeğinizle aynı sapta bulunan tomurcuklar veya yarı açık çiçekler varsa, onları çekerek açın ve bulabildiğiniz parçalardan herhangi birini belirleyin. Açılan çiçekten farklı görünen var mı?

Lütfen, bazen ercik üzerindeki anter gibi çiçeğin bir kısmının kopacağını ve bu nedenle tüm parçaları gözlemleyemeyebileceğinizi unutmayın. Bu olursa, başka bir çiçek kullanmayı deneyin.

Biyoloji Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli biyoloji ürünleri ve kitleri sunar. Tüm biyoloji eğitim ve öğretim ihtiyaçlarınız için alışveriş yapın: setler, mikroskoplar, preparatlar, diseksiyon malzemeleri, petri kapları ve daha fazlası.