Deneysel Aktiviteler, Fizik Projeleri

Elektroliz Yöntemi ile Bakır Kaplama Yapalım

Elektrokaplama yöntemi, elektrotların akımı iletmekten daha büyük bir rol oynadığı bir elektroliz biçimi şeklindedir. Elektrik akımı kullanarak bir elektrodun metalini diğerinin metaliyle kaplayabilirsiniz! Mücevher ve gümüş eşyalar gümüş veya altın kaplama olabilirken çinko, paslanmaya karşı korunmak için demir kaplama kullanmaktadır.

Profesyonel galvaniz kaplamalar yapmak için özel kimyasallar ve ekipmanlar kullanmaz gerekir. Ancak bu projede, bakırı pirinç bir metale aktararak basit bir prosedürle kaplamayı deneyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

  • Bir miktar Bakır Sülfat ve sıcak suyu bir behere boşaltalım ve çözülünceye dek baget ile karıştıralım. Çözeltimiz koyu mavi olmalıdır. Daha sonrasında da soğumaya bırakalım.
  • Bakır elektrodu pilin pozitif kısmına (anot) bağlamak için bir krokodil kablo kullanın. Diğer uca da krokodil kablo ile anahtar veya çivi, pilin negatif kısmına (katot) bağlamak için kullanın.
  • Bakır elektrodu çözelti içine yerleştirin. Bakır sülfat çözeltisinin krokodilli kabloların altında kaldığından emin olun. Şimdi bir elektrik devresi oluştu ve akım akıyor.
  • Devreyi 50-60 dakika boyunca veya kaplanan malzemedeki bakır miktarından memnun olana kadar çalışır halde bırakın.

Neler Oldu?

elektroliz deneyi

Bakır sülfat çözeltisi elektriği bir elektrottan diğerine ileten bir elektrolittir. Akım akarken, oksidasyon (elektron kaybı) bakır anodunda olur ve çözeltiye bakır iyonları eklenir. Bu iyonlar elektrik akımı üzerinde katot içerisine doğru ilerler (elektronların kazanılması), bakır iyonlarını anahtarın üzerine kaplar. Başlamadan önce bakır sülfat çözeltisinde zaten bakır iyonları mevcuttu, ancak anottaki oksidasyon reaksiyonu, reaksiyonun devam etmesini sağlamak için anahtar veya çivi kaplandıkları zaman onları çözeltide değiştirmeye devam etti.

Bu proje, anahtarın veya çivinin temizliği ve pürüzsüzlüğü, bakır sülfat çözeltisinin gücü ve akımın gücü gibi birçok değişkene sahiptir. Anahtar veya çivi üzerinde siyah bir kurum benzeri madde oluşmaya başlarsa, çözeltiniz akım için yeterince güçlü değildir. Elektrotları çıkarın ve daha fazla bakır sülfat ekleyin. Onları tekrar yerleştirdiğinizde, anot ve katodun mümkün olduğu kadar uzak olduğundan emin olun.

Fizik Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli Fizik ürünleri ve kitleri sunar. Öğrenciler ve kurumlar için fizik ve mühendislik araçlarını, ekipmanlarını, STEM kitlerini ve daha fazlasını bulun.

Listeye geri dön