Deneysel Aktiviteler, Fizik Projeleri

Hidrofobik (Su Tutmayan) Kum Yapalım

hidrofobik kum2

Hidrofobik’ in kelime anlamı suyla tepkimeye girmeyen diyebiliriz. Hidrofobik kumu da suyu sevmeyen, suyla karışmayan kum tanecikleri olarak tanımlayabiliriz. Suya atıldığı zaman ıslanmayan, su ile karışmayan kumu görmüşsünüzdür. Peki bu kum nasıl hazırlanıyor, biliyor musunuz? Gelin birlikte yapmaya çalışalım…

Nasıl Yapılır?

  • Fırın tepsisinin altına alüminyum folyo seriyoruz.
  • Tepsiye 1-2 bardak kumu döküyoruz ve dilerseniz gıda boyası ile kumu renklendiriyoruz. Bulabilirseniz renkli kum da alarak bu adımları hızlıca geçebilirsiniz.
  • Ardından da tepside kumu düz bir katman oluşturuyoruz. Tepsiyi fırına atarak kumdaki tüm nemi alıyoruz. Fırını 200 derecede 1 saat kadar bekletiyoruz. Ardından fırından çıkartıp oda sıcaklığına gelinceye dek soğutuyoruz.
  • Koruyucu gözlüğümüzü takarak, bir yetişkin yardımıyla, su geçirmezlik spreyini kumun üzerine bolca sıkıyoruz.
  • Tepsiyi zaman zaman sallayarak spreyi tekrar tekrar uygulayarak tüm kumun üzerine sıkıldığından emin oluyoruz. Sonrasında da bir saat kadar bekleterek tamamen kurumasını sağlıyoruz.
  • İşte bu kadar, sihirli kumumuz hazır!

Neler Oldu?

Hidrofobik kum, su moleküllerini iter, içine almaz. Çevremizde hidrofobik yapıda birçok madde mevcuttur; petrol, yağ, birçok ağacın yaprakları… bunların hiçbiri su sevmez yapıdadır. Hidrofil, bir molekülün hidrojen bağları kurarak suya bağlanabilmesidir. Bu özelliğe sahip moleküller su ve diğer polar çözücülerde çözünebilir. İyon içermeyen, apolar moleküller ise suda çözünmezler. Bunlara su sevmeyen, hidrofobik moleküller denir. Sadece karbon ve hidrojen atomlarından oluşan hidrokarbonlar bu grup moleküllerdir. Kimyacılar hidrofobik molekül davranışı gösteren sentetik hidrofobik malzemeler üretmişlerdir. Buna örnek olarak su geçirmezlik spreyi gösterilebilir. Su geçirmeyen ayakkabılar, montlar üretildi, daha kolay temizlenebilmesi için halılarda ve döşemelerde de bu yöntem kullanıldı.

Nelere İhtiyacımız Var?

Fizik Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli Fizik ürünleri ve kitleri sunar. Öğrenciler ve kurumlar için fizik ve mühendislik araçlarını, ekipmanlarını, STEM kitlerini ve daha fazlasını bulun.

Listeye geri dön