Deneysel Aktiviteler, Kimya Projeleri

Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

kokulu mum yapimi

Okulda veya evde çocukların el becerilerini geliştirme amaçlı kokulu mumlar yapabilirsiniz. Bireysel veya grup halinde çalışma yaparak öğretmenler eşliğinde öğrencilere eğitici ve bir okadar da eğlenceli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik de yaptığınız bu çalışma asla yok olmuyor, aktiviteyi tekrar tekrar yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz mumlarınızı eriterek bir sonraki aktivite için tekrar hazır hale gelebilirsiniz.

Okul veya ev çevresinden bulup mum kalıbı, mum boyası, mum fitili ve esans yağı olarak kullanabileceğiniz ekipmanlara da ihtiyaç duyacaksınız.

Nasıl Yapılır?

  1. Parafin kalıbı spatula yada bıçak yardımıyla beherglas içinde eritilebilecek büyüklükte parçalanmalıdır. Beherglasa yerleştirilen parafine %10-15 oranında stearik asit eklenir. Yaklaşık 500 gr lık parafine eklenecek stearik asit miktarı 50-75 gr dır.
  2. Kristalizuara ısıtılmak üzere bir miktar su konur ve ısıtıcı ile ısıtılır. Kristalizuarın içine parafin ve stearik asit karışımını içeren 600 ml lik beherglas konulur.Beherglas içindeki suyun tükenmemesine dikkat edilerek malzeme kontrollü bir şekilde eritmeye bırakılır. Su dolu kristalizuarın içine beherglasın konması ile benmari usulü ısıtma işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz.
  3. Suyun kaynaması neticesinde parafin-stearik asit karışımı erimeye başlar ve ısıtıcı tablanın altı kısılarak karışıma istenen renk tonu elde edilene kadar azar azar mum boyası eklenir. Boya karışım içerisinde iyice emildikten ve yeterli karışım sağlandıktan sonra esans yağından 2-3 damla katılır.
  4. Eriyen karışım içerisine fitil ipi batırılarak mumlanır. Mum kalıbı alınarak mumun soğuduktan sonra kalıptan rahatça çıkması için yağlanır. Fitilin bir ucu mum kalıbının deliğinden geçirilerek kalıptan çıkmaması için hafifçe bağlanır. Fitilin diğer ucu mum dökülürken kabın içine kaçmaması için ince bir çubuğa bağlanarak kap ağzının üzerine yerleştirilir. Mum kalıbının deliği karışımın dökülmemesi için sıcak silikon yada oyun hamuru kullanılarak iyice kapatılır.
  5. Fitil mum kalıbının içine ortalanarak hazırlanan karışım dökülür ve oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Soğuma sırasında mum içe çöktükçe ve boşluklar oluştukça hazırlanan mum karışımı eklenerek boşluklar doldurulur.
  6. Soğuma iyice gerçekleştikten sonra fitilin iki ucundaki düğümler açılır ve fazlalıklar kesilir. Ardından da mum kalıptan çıkarılır.
  7. Kalıptan çıkarılan mum, tabanı düzleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Aklınızda Bulunsun

  • Mum kalıbı olarak beherglas veya kavanoz kullanabilirsiniz.
  • Mum fitilini tutturmak için kalem, kürdan veya dil çubuğu kullanabilirsiniz.
  • Esans veya mum boyası kullanımı şart eğildir, isteğe bağlı bir işlemdir.

Lütfen Dikkat!

Isınan parafine karşı dikkatli olun, doğrudan temastan kaçının. Aksi durumlarda deride yanıklara veya tehrişlere sebep olabilir. Güvenli çalışma ortamını sağlanabilmesi için, öğretmen veya veli gözetiminde çalışma yapılmalıdır.

Parafinin bulunduğu ortamda ısıtıcı tablaya dikkat edilmelidir. Kaplar arasındaki suyun tükenmemesine özen gösterilmeli, eritme kabının ısıtma kabı ile doğrudan teması mümkün olduğunca engellenmelidir.

Kimya Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli Kimya ürünleri ve kitleri sunar. Öğrenciler ve kurumlar için uygun fiyatlı laboratuvar malzemeleri, okul kimyasalları, kitler ve laboratuvar deneyleri için ihtiyacınız olan her şeyi bulun.

Listeye geri dön