Faydalı Bilgiler

Mikroskop Nasıl Kullanılır? Parçaları Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

lazy

Bileşik mikroskop kullanmayı etkin bir şekilde öğrenmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Göründüğü kadar karmaşık değil aslında, bu talimatların mikroskobunuzu kullanırken hızlı bir şekilde rahat ve yetkin olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz!

Bileşik, stereo ve dijital mikroskoplarımız hakkındaki ürün açıklamalarını bulun; Mikroskop terimlerinin tanımları ve çeşitli kalitedeki mikroskoplarımızı Mikroskoplar kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Bileşik Mikroskop Nasıl Kullanılır

Mikroskobunuzu, çalışabileceğiniz geniş bir alana sahip olacağınız bir masa üstüne veya düz, sağlam bir yüzeye yerleştirin. Mikroskobun güç kablosunu bir prize takın (bazı bileşik mikroskoplar elektrikli aydınlatma kullanmaz, bunun yerine doğal ışığı odaklamak için bir aynaya sahiptir).

Mikroskobunuzun ışık kaynağını açın ve diyaframı en büyük delik çapına ayarlayın, böylece en fazla miktarda ışığın geçmesine izin verin. Bir iris diyaframınız varsa, kolu en fazla ışık geçene kadar kaydırın. Bu parçaları bulma konusunda yardım için aşağıdaki şemaya bakın.

Döndürülübelir objektif lensleri 40x büyütme için genellikle 4x olan en düşük güç hedefine döndürün. Düşük güçte daha geniş bir görüş alanınız olduğundan, slaydı düşük bir ayarda taramak en kolay yoldur.

Lam yüzeyine bir mikroskop slaytı yerleştirin; mikroskobunuzun mekanik yüzeyine, yüzey klipsinin altına yerleştirin. Hazırlanan bir slayt, ilk kez kullandığınızda en iyi sonucu verir. Hazırlanmış bir slaydınız yoksa, boş bir lama renkli iplik veya tel yerleştirin ve üzerine bir lam yerleştirin. Slaytı örnek objektif lensin altına gelene kadar hareket ettirin.

Kaba odak ayar düğmesini örneğe odaklanana kadar ayarlayın. Gerekirse, örneği merceğin altında ortalamak için lamı yavaşça hareket ettirin. Bunu parmaklarınızla hafifçe iterek veya mekanik bir yüzeyiniz varsa kaydırma kontrol düğmelerini çevirerek yapın.

mikroskop parcalari aciklamasi

Hassaas odak ayar düğmesini örnek net bir şekilde odaklanana kadar ayarlayın. Ardından en iyi aydınlatmayı elde etmek için diyaframı ayarlayın. En fazla ışıkla başlayın ve numune görüntüsü net, keskin kontrast elde edene kadar yavaş yavaş azaltın.

Örneğe genel bakış için slaydı (sağdan sola ve yukarıdan aşağıya) düşük güçte tarayın. Ardından, numunenin daha yüksek güçte görüntülemek istediğiniz kısmını ortalayın.

100x büyütme için objektif lensi 10x objektif döndürün. Numunenizi dikkatlice odaklayın ve görüntüleyin. Görüntü en net olana kadar aydınlatmayı yeniden ayarlayın (daha yüksek güç için daha fazla ışığa ihtiyacınız olacaktır). Lise biyoloji laboratuvarı çalışması için gerekli olan tüm örnek ayrıntılarını görmenizi sağlayacak 400x büyütme için 40x hedefiyle tekrarlayın.

OPSİYONEL: Mikroskopunuzla kullanmak üzere immersiyon yağı varsa, en yüksek güçte (100x) görüntülemeden önce slayt lameline (slaydın ortasındaki cam parçası) 1-2 damla immersiyon yağı koymanız gerekir. 100x objektif lensini yerine hareket ettirin ve ardından lens yağ ile temas edene kadar aşamayı yavaşça yukarı kaldırın. Numunenin rengi veya bulanık ana hatları görünene kadar kaba odak ayar düğmesi ile odaklanmaya devam edin. İnce odak düğmesi ile odaklamayı bitirin. 100x objektifle, ek hücre ayrıntılarını görebileceksiniz, ancak net bir görüntü için odak ve kontrastla daha fazla dikkat etmeniz gerekecek. Sürgüyü kullanarak işiniz bittiğinde, sürgünün ve merceğin yağını mercek temizleme kağıdı ve çözeltisiyle temizleyin.

Mikroskobunuzun kullanımıyla ilgili temel bilgilere sahip olduğunuzda, mikroskop çalışmalarınızı genişletebilirsiniz.

Mikroskop Temizliği ve Bakımı

Lenslerin dış tarafını temizlemek için, optikleri veya gözlükleri temizlemek için tasarlanmış solvent içermeyen bir temizleme solüsyonu kullanın. Önce tozu yumuşak bir fırça veya basınçlı hava ile temizleyin. Sonra bir parça kuru bezle veya mercek kağıdını nemlendirerek, mercek yüzeylerini dairesel hareketlerle temizleyin. Gerekirse, lens solüsyonuyla nemlendirilmiş ikinci bir kağıt parçasıyla tekrarlayın. Mercek temiz ve kuru oluncaya kadar kuru mercek kağıdı ile tekrarlayın. Mercek ve objektif lensleri için aynı prosedürü kullanın.

Lenslerin iç tarafını temizlemek için yukarıdaki prosedürü KULLANMAYIN. Daha ziyade, özellikle kameralar / mikroskop kameraları ve diğer optik ekipmanlar için tasarlanmış bir toz bezi veya optik lens temizleme seti kullanın. Sadece mikrofiber bir bez kullanın.

Mikroskop gövdesini temizlemek için yumuşak kuru veya nemli bir bez kullanın. Tozdan korumak için brandadan koruyucu örtü kullanmanız mikroskobunuzun temiz ve tozsuz kalmasına yardımcı olacaktır.