Eğitim araç gereçleri, okul malzemeleri, sınıf donanımları ve ekipmanları...

Mikroskoplar

8 Ürün

Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
sayfa başı

Izgara  Liste 

8 Ürün

Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
sayfa başı

Izgara  Liste 

Mikroskop Nedir? Sorusu insan gözüyle görülmeyen cisim ve canlıları görmek veya üzerinde inceleme yapmak isteyenler tarafından araştırılan bir konudur.

Mikroskop Nedir? Günümüzde oldukça popüler hale gelen ve araştırılan bu sorunun cevabını merak etmeyeniniz yoktur. Kendisini bilime adamış veya merakını gidermek isteyen pek çok kişinin mikroskop üzerinde araştırma yaptığını bilmekteyiz. Hele ki, son dönemlerde mikroskop fiyatlarında yapılan kampanya ve indirimler ile birlikte bu ürüne olan ilgi ve alakanın arttığını söyleyebiliriz. Peki, Mikroskobu bu kadar ilgili kılan ve popüler hale getiren nedir? Üzerinde inceleme yapabileceğiniz gözle görülmeyen birçok canlı mı? Yoksa cisimlerin gözle görülmeyen kısımları mı? Sizinde bu sorular gibi birçok soruyu kendinize yönelttiğinizi ve heyecanınızın peşinden giderek hayallerinizi gerçekleştireceğinizi biliyoruz. Bunu düşünerek, sizler için mikroskop ile ilgili heyecan duyacağınız ve ilgi çekici detayları paylaşacağız.

Mikroskop

Mikroskop, geçmiş yıllara nazaran günümüzde kolayca ulaşılabilen bir alet haline gelmiştir. Bilimin oldukça gelişmiş olduğu çağımızda mikroskop yardımı ile görülebilecek cisimlerden veya yapılabilecek incelemelerden geri kalmayı kimsenin istemediğini düşünmekteyiz. Aksine, herkes mikroskop sayesinde keşfedeceği yeniliklerle macera dolu bir yolculuğa çıkmak istemenin heyecanını yaşamakta ve hayallerinin peşinden gitmek istemektedir. Bunu kim istemez ki? Gelin, hep birlikte “Mikroskop Nedir?” Sorusunun cevabıyla birlikte çeşitlerini ve fiyatlarını inceleyelim.

Mikroskop Nedir?

Mikroskop, içerisinde yer alan birden fazla mercek ile birlikte görüntülerin büyütülmesini sağlayarak, insan gözüyle görülemeyen canlı veya cisimlerin görülebilmesine olanak veren bir alettir. Mikroskobun 1590’lı yıllarda teleskoptan esinlenerek Hollandalı Zacharias Janssen tarafından keşfedildiği kabul edilmiştir. Mercek sistemin geliştirilmesi ile birlikte günümüze kadar birçok değişim ve gelişim gösteren Mikroskop bilimin vazgeçilmez bir bütünü haline gelmeyi başarmıştır. Özellikle Mikrobiyoloji ve Tıp alanında kullanılan Mikroskop, aynı zamanda birçok bilim dalına da ışık tutmayı başarmıştır.

Mikroskop, çeşitli bilim alanlarında genellikle; yeni hücrelerin keşfedilmesi, teknolojik gelişimin hızlandırılması, cevher hazırlama süreçleri, elektron ve iyon koparma işlemi (emisyon), nükleik asit dizileri, görüntü yapısallığı, Parazitoloji ve bakterioloji gelişimi ile Tıpta spiroket gibi bakterilerin ayırt edilmesi gibi pek çok işlemde kullanılmaktadır. Bu haliyle bakıldığında bile insanlığa ne kadar faydalı olduğunu görebilmekteyiz.

Geçmişten Günümüze Mikroskop Çeşitleri

Geçmişten günümüze mikroskop çeşitleri ve mikroskop üzerinde sağlanan değişimi gördüğünüzde sizlerinde oldukça şaşıracağını düşünüyoruz. Bilime ve insanlığa sağladığı katkılarla adından oldukça söz ettiren mikroskobun akıl almaz değişiminin hepinizi meraklandırdığını biliyoruz. 1590’lı yıllarda teleskoptan esinlenerek yapılan ilk mikroskobun birçok evrim değiştirerek günümüzde X-Ray mikroskobuna hatta en gelişmişine kadar olan zaman yolculuğunu sizlere kısa ve öz bir şekilde açıklayalım.
Hollandalı Zacharias Janssen tarafından 1590 yılında keşfedilen ilk mikroskop, merceklerin geliştirilmesi ile birlikte pek çok değişime uğramıştır. Geliştirilen bu mercekler sayesinde yapılan yeni mikroskop ile Anton Van Leeuwenhoek tarafından 1674 yılında ilk canlı hücre gözlemlenmiştir. 1830’lu yıllarda daha iyi görüntü veren mercekler sayesinde bitki ve hayvan hücreleri, 1833 yılında Brown tarafından orkide hücrelerinde hücre çekirdeği, 1898 yılında ise Comillo Golgi tarafından hücre organelleri içerisinde yer alan golgi cisimciği gözlemlenmiştir. Bilimin giderek gelişim gösterdiği bu yüzyılda, 1939 yılında Siemens tarafından elektron mikroskobu keşfedilmiştir. Bu ise mikroskop üzerinde adeta bir çağır açmış diyebiliriz. Elektron mikroskobun keşfi ile birlikte birçok yeni detayın ortaya çıktığını ve bunların bilim dünyasında büyük yankı uyandırdığını yapılan haberler veya çeşitli iletişim araçları üzerinde görebilmeniz mümkündür. Elektron mikroskobunun keşfi ile birlikte birçok yeni hücre keşfedilmiş ve bilim adına büyük gelişmeler yaşanmıştır.

Mikroskobun bundan sonraki zaman yolculuğunda ise, günümüze kadar gelişerek birçok çeşitte karşımıza çıktığını görebilmekteyiz. Bu çeşitlerin oldukça fazla olmasının nedenlerinin başında ise bilim alanında farklı yönlerde kullanılması gelmektedir. Ayrıca her çeşidin özellikleri arasında da büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar, mikroskobun kullanılacağı alan ve yapacağı işleve göre özelliklerin çoğaltılması ile birlikte birbirinden ayrıldığını söyleyebiliriz. Mikroskobun kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren ve ön plana çıkan bu çeşitleri hemen sizlere listeleyelim.

 • Stereoskopik Mikroskoplar
 • Polarizasyon Mikroskobu
 • Faz Kontrast Mikroskobu
 • İnterferens Mikroskobu
 • Metalurji Mikroskobu
 • Elektron Mikroskobu
 • Karanlık Alan Mikroskobu
 • Fluorescens Mikroskop
 • X-Ray Mikroskobu
 • Eş Odaklı Lazer Tarama Mikroskobu
 • Saha Emisyon Mikroskobu
 • Atomik Kuvvet Mikroskobu
 • Cevher Mikroskobu

Yukarıda belirtilen Mikroskop çeşitleri, yazımızın başında belirttiğimiz gibi Mikrobiyoloji ve Tıp bilimleri başta olmak üzere pek çok bilim dalında kullanılmaktadır. Kullanımın genellikle hücreler üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Ayrıca kullanım amacının insanlığa faydasının yanı sıra, bilime katkı sağlamak ve bilinmeyenlerin ortaya çıkarılması olduğu kanaatindeyiz.

Mikroskop Fiyatları Nedir?

Mikroskop Fiyatları üzerindeki değerlendirmemizi yaptığımızda geçmiş yıllara göre günümüzde özelliklerinin daha fazla ve fiyatlarının ise çok uygun olduğunu söyleyebiliriz. Tabiri caizse günümüzün bir gereği haline gelen mikroskop, yeni neslin de oldukça ilgisini çekmekte ve tüm alakanın üzerine toplanmasını sağlamaktadır. Büyük bir heyecan ile bilime yönlenen ve doğrultuda kendisini geliştirmek isteyenlerin, hayallerin peşinden gitmesi ve insanlığa faydalı yeniliklerle günümüze ışık tutması bizlerin tek temennisidir. Bizlerde bu ilgi ve heyecana karşılık vererek fiyatlarımızı en uygun haliyle sizlere sunuyoruz.

Mikroskop ile bir macera yolculuğuna ne dersiniz?

Bir yaprak üzerinde yer alan mikroskobik canlıların veya hücrelerin inceleyebileceğiniz, çeşitli nesneler üzerinde gözle görülemeyen cisimleri görebileceğiniz ve en önemlisi sizlerin keşfini yapacağı ve bilime katkı sağlayacağı heyecan dolu bir yolculuk. Bunu kim istemez ki? Sizlerin bilime ve geleceğe umut dolu bakışınız ile hayallerinizin peşinden gitmek istediğinizi düşünerek, en iyi mikroskopları uygun ve indirimli fiyatlar ile birlikte sizlerle paylaşıyoruz.