Deneysel Aktiviteler, Kimya Projeleri

Potasyum Permanganat’ ın Gliserin ile Tepkimesi

permanganat gliserin deneyi

Normal şartlarda gayet stabil halde olan iki kimyasal maddeyi karıştırınca neler olabilir. İşte bu deneyimizde size bu tepkimenin ne sonuçlar getirebileceğini göstereceğiz. Potasyum Permanganat ile Gliserin karışımı yükseltgenir ve kendi kendine alev alabilir. Oluşan reaksiyonun formülasyonu aşağıdaki gibidir:

14KMnO4 + 4C3H5(OH)3 → 7K2CO3 + 7Mn2O3 + 5CO2 + 16H2O

KMnO4 güçlü bir yükseltgen olduğundan dolayı redoks titrasyonlarında sık sık kullanılmaktadır. Gliserin el sabunlarında, el kremlerinde eli nemlendirip yumuşatması için kullanılır. Ayrıca ilaç sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Hayvansal veya bitkisel bütün yağlar gliserinin esterleridir.

Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle bunun bir yanma tepkimesi olduğununun farkında olalım ve koruyucu ekipmanlarımızı kullanmayı unutmayalım. Mutlaka koruyucu gözlük ve eldiven kullanalım.
  • Beherglaslardan birine yeteri miktarda gliserin, diğerine de potasyum permanganat koyalım. Sonrasında da kapsülün içerisine bir miktar potasyum permanagatı dökelim.
  • Döktüğümüz potasyum permanganatı volkan ağızı yapar şekilde, ortasında bir oyuk açalım. Açtığımız oyuğa da bir miktar gliserini yavaşça dökelim ve oluşacak reaksiyonu gözlemleyelim.

Not: İki kimyasalı karıştırmanız neticesinde reaksiyon bir dakika içinde gerçekleşmiyorsa potasyum permanganatı biraz ezerek toz haline getirmenizi öneririz. Bu sayede yüzey alanı artacağından gliserin ile daha kolay temas edecektir.

Kimya Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli Kimya ürünleri ve kitleri sunar. Öğrenciler ve kurumlar için uygun fiyatlı laboratuvar malzemeleri, okul kimyasalları, kitler ve laboratuvar deneyleri için ihtiyacınız olan her şeyi bulun.

Listeye geri dön