Deneysel Aktiviteler, Fizik Projeleri

Ses Nasıl Yayılır Deneyi Yapalım!

ses nedir nasil yayilir

Ses Nedir?

Ses, nesneler titreştiğinde (çok hızlı ileri geri hareket ettiğinde) oluşur. Titreşimler, hava, su ve diğer birçok materyalde farklı yönlerde hareket edebilen ses dalgaları yaratır. Ses dalgaları yayıldığında, duyduğumuz ses sessizdir. Bir araya toplandıklarında, ses çok daha yüksek olur. Ses dalgaları kulağınıza girdiğinde kulak zarınıza çarpar ve titreşmesini sağlar. Küçük titreşimler, kulağınızın ucundaki bazı sinirlere ulaşana kadar uzun bir tünelden parlayan bir ışık gibi kulağınızın içinde hareket eder. Sinirler onları beyninize götürür ve orada duyduğunuz sese dönüşür! Ses çok hızlı yayıldığından, tüm bunlar biz daha onun hakkında düşünmeye fırsat bile bulamadan gerçekleşir.

Ses, gaz (hava gibi), sıvı (su gibi) ve hatta katı maddeler (ahşap veya metal gibi) gibi maddenin tüm hallerinde hareket edebilir. Sıvılardaki moleküller gazdakilerden daha yakın olduklarından, ses suda havaya göre daha hızlı yayılır (dört kattan daha hızlı). Bunun nedeni, titreşimlerin birbirine yakın olduklarında bir molekülden diğerine daha kolay geçmesidir.

Bazı katı cisimler sesi emer ve durdurur, bazıları ise sesi iletir ve taşır. Hangi tür nesnelerin sesleri emdiğini ve hangilerinin ses taşıdığını tahmin edebilir misiniz? Pamuk veya yün gibi yumuşak nesneler ses dalgalarını emerken, ahşap veya metal gibi daha sert nesneler bunları taşır. Tahta veya metal kaşık gibi sert bir nesnenin bir ucuna ve bir saate dokunarak ve kulağınızı diğer ucuna yakın tutarak bunu test edebilirsiniz. Saatin tiktakları kaşıktan havadakinden daha mı yüksek sesle veya daha sessiz geliyor? Şimdi, pamuklu bir kağıt havlu gibi yumuşak bir şey kullanarak egzersizi tekrarlayın. Yumuşak nesnenin sesi boğduğunu ve sert nesnenin onu taşıdığını bulmalıydınız.

Ses dalgaları frekanslarıyla ölçülür. Bir sesin frekansını bulmak için, bir nesnenin belirli bir süre içinde sahip olduğu titreşim sayısını bilmeniz gerekir. Bunu, kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçüsü olan nabzınız gibi düşünebilirsiniz. Dakikadaki kalp atışları yerine, Hertz (veya kısaca Hz) olarak bilinen ses dalgalarını saniyedeki titreşim veya döngü cinsinden ölçeriz. Müzikte, bir sesin frekansına perdesi adını veririz (ses veya notanın ne kadar yüksek veya alçak olduğu).

Sualtı Sesleri

Birçok okyanus hayvanı birbirleriyle iletişim kurmak, yiyecek bulmak, gezinmek (nereye gittiklerini söylemek) ve kendilerini güvende tutmak için seslere güvenir. Yunuslar ve orkalar, ispermeçet balinaları ve beyaz balinalar dahil olmak üzere diğer okyanus memelileri, özel tıklama sesleri çıkarabilir ve seslerinin yankılarının bir nesneden sekip onlara geri dönmesini dinleyebilir. Yankıların sesinden nesneden ne kadar uzakta olduklarını söyleyebilirler! Bu işleme ekolokasyon denir ve özellikle ışığın az olduğu veya hiç olmadığı derin sularda faydalıdır. Diğer hayvanlar, özellikle yarasalar, ama aynı zamanda bazı kuş türleri de ekolokasyon kullanır. Yarasalar ve av kuşları gece (geceleri aktif) olduklarından, gezinmelerine ve yiyecek bulmalarına yardımcı olması için sese güvenirler.

Su Bardakları ile Ksilofon Yapalım

Ses dalgaları, ekolokasyon ve daha fazlası hakkında her şeyi öğrenin. Ayrıca, sesin suda ve havada nasıl yayıldığını gösteren, evinizde bulunan malzemeleri kullanarak basit bir proje yapın.

ses deneyi yapalim

Nelere İhtiyacımız Var?

  • 5-6 adet bardak (hepsi aynı şekil ve boyutta olmalıdır)
  • Tokmak olarak kullanılacak kaşık veya başka bir nesne (metal veya tahta)
  • Su dolu sürahi

Nasıl Yapılır?

  1. Önce boş bardakları sıralayın, ardından kaşıkla her birine vurun ve çıkardıkları sesleri dinleyin. Hepsinin sesi aynı mı?
  2. İlk bardağı neredeyse tepesine kadar sürahiden gelen suyla doldurun.
  3. İkinci bardağı birinci bardağa göre yaklaşık bir inç veya daha az doldurun.
  4. Her bir bardağı bir öncekinden biraz daha az doldurarak son bardağın sadece 3-4 cm su olmasını sağlayın. Kaç bardak kullandığınıza bağlı olarak her bardak arasındaki su miktarı farkını biraz değiştirebilirsiniz; sadece her bardaktaki su seviyesinin aşağı inen basamaklar oluşturduğundan emin olun.
  5. İlk (dolu) bardağın kenarına hafifçe vurmak için kaşığı kullanın ve çıkardığı sesi yakından dinleyin. Her bardakla tekrarlayın ve her birinden gelen seslerdeki farkı görün.

Ne Oldu?

Bardakları farklı seviyelerde su ile doldurarak, sesin bir su kabından nasıl geçtiğini duyabildiniz. En çok su içeren bardaktan gelen ses, en az su içeren bardaktan biraz farklı geliyordu ve aradaki bardaklar, ilk ve son bardaktan gelen seslerden kademeli olarak daha yüksek veya daha düşük sesler çıkarmış olmalıydı. Ses dalgaları suda ilerleyebilir ve bir kaptaki su miktarı değiştiğinde duyduğunuz ses de değişir. Neden biliyor musunuz? Her bir bardağa dokunduğunuzda duyduğunuz ses, camın titreşimi olarak başladı ve hızla camın içindeki su aracılığıyla titreşime aktarıldı. Daha fazla su içeren cam, sesin geçmesi için daha fazla maddeye sahipti, bu da titreşimlerin daha büyük olmasına ve daha düşük perdeli bir ses üretmesine neden oldu. Karşılaştırmak için, bas veya gitar gibi telli bir enstrüman düşünün: daha kalın tellerin kütlesi daha fazladır ve daha ince tellerden daha düşük bir ses çıkarır! En az su içeren bardağın titreşimleri daha kısaydı ve daha yüksek perdeli bir ses oluşturdu.

Bunu bir adım daha ileri götürmek için, basit bir şarkı çalana kadar her birinin çıkardığı seslerde eşit adımlar elde etmek için her bardaktaki su miktarına ince ayar yapabilirsiniz.

Fizik Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli Fizik ürünleri ve kitleri sunar. Öğrenciler ve kurumlar için fizik ve mühendislik araçlarını, ekipmanlarını, STEM kitlerini ve daha fazlasını bulun.