Deneysel Aktiviteler

Sıcak Havanın Yükselmesi: Konveksiyon Akımı

hava basinci buharlasma

konveksiyon akimiSıcak havanın yükseldiğini hiç duydunuz mu? Bu doğru! Hava ısındıkça molekülleri genişler ve yayılır, havayı eskisinden daha az yoğun hale getirir. Daha yoğun olan daha soğuk havada yüzer. Isınan hava yükseldikçe soğumaya başlar ve molekülleri birbirine yaklaşarak tekrar batmasına neden olur. Bu sirkülasyona konveksiyon, havanın yükselmesi ve düşmesine akım denir. Konveksiyon akımları, farklı hava türlerine neden olan şeyin bir parçasıdır.

Havadaki konveksiyonu göremeyiz. Sizce su da aynı şekilde hareket edebilir mi? Öğrenmek için bu deneyi yapın! Sıcak su ve bıçak konusunda bir yetişkinden yardım almayı unutmayın!

Nasıl Yapılır?

  1. Küçük beheri (150 ml) çok sıcak (neredeyse kaynayan) suyla doldurun ve birkaç damla gıda boyası ekleyin. Beherin üzerini streç film ile gerdirerek düzgün bir şekilde sarın ve koli bandıyla kapatın. (Streç film şişecektir – bunun nedeni suyun yüzeyindeki sıcak havanın genleşmesidir!)
  2. Büyük beheri (1000 ml) musluktan soğuk suyla neredeyse tamamen doldurun. Büyük beherin dibine sıcak suyla dolu küçük beheri koymak için bir maşa kullanın.
  3. Streç filmi bıçakla dilimleyin ve ne olduğunu izleyin (Bir uzun kesik yapmanız yeterlidir)!

Neler Oldu?

Sıcak su, etrafındaki soğuk sudan daha az yoğundu, bu yüzden bir konveksiyon akımıyla tepeye yükseldi. Renkli su tepeye çıkınca ne olur? Orada kalıyor mu? Neden veya neden olmasın?

Nelere İhtiyacımız Var?