Deneysel Aktiviteler

Sodyum Asetat ile Sıcak Buz Yapalım

sodyum asetat

İşte size inanılmaz eğlenceli ve görselliği bol bir aktivite. Bu çalışmayı okulda bir öğretmen gözetiminde veya ailenizle birlikte kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hep beraber sıcak buz yapıyoruz! Böyle bir şey nasıl olabilir diyorsanız, sıcak buz nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazımızı ve videoyu izlemenizi öneririz. Hadi sizde deneyin ve ne kadar eğlenceli olduğunu görün.

Nasıl Yapılır?

  • 200 gr kadar Sodyum Asetat’ ı toz halinde alıp bir kaba boşaltıryoruz ve ısıtarak erimesini sağlıyoruz.
  • Eriyik haldeki sodyum asetatı bir cam kavanoza boşaltıyoruz. Daha sonra da buzdolabında veya açık havada soğuması için bir süre bekletiyoruz.
  • Soğduğundan emin olduğumuz eriyik sodyum asetatı çok yavaş bir şekilde hareket ederek bir kristalizuara yada derin bir cam kaba dikkatlice ve çok yavaş bir şekilde boşaltıyoruz.
  • İşte sihir bundan sonra başlıyor. Hazır mıyız? Parmağınızla yada bir cam baget yardımı ile sıvıya hafifçe bir temasta bulunuyoruz.
  • Sıvı haldeki kimyasal madde bir anda kristalleşmeye başlıyor. Görsel zevkine doyamayacağınız bir reaksiyon sizleri bekliyor.

Lütfen Dikkat

Sodyum asetatı kullanıma ısıtırken başından ayrılmayın ve aşırı kaynamamasına dikkat edin. Ocakta unutursanız sodyum asetat genleşebilir ve kabınızın kaplamasında delik açabilir, solunması sağlıklı olmayan bir gaz da verebilir. Bu durumda yapmanız gereken ocağın altını kapatmak ve havalandırmayı açmak. Ürünü soğutmak için su dökmeyiniz! Aksi bir durumda patlama riski oluşturabilir, yanıklara ve göz tahrişine sebep olabilir.