Faydalı Bilgiler

Sonbahar Yaprakları Bilim Projesi

sonbahar yapraklari projesi

1. Adım: Doğa Yürüyüşü Yapın

Güzel bir günde yaprak toplamak için dışarı çıkın ve mevsimlerin değişmesiyle çevrenizde meydana gelen değişiklikleri yakından görün. Toplayıp gözlemlemenize yardımcı olacak birilerini de götürürseniz doğa yürüyüşünüz daha eğlenceli olacaktır.

Sonbahar yaprakları bilim projeleriniz için yanınıza almanız gereken bazı şeyler:

 • Yaprakları ve diğer eşyaları taşımak için plastik poşetler
 • Uzun bir yürüyüşe çıkacaksanız biraz atıştırmalık ve su
 • Gördüğünüz ama eve götüremediğiniz şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacak bir defter ve kalem
 • Yol boyunca fotoğraf çekmek için kamera
 • Her şeyi içinde tutmak için sırt veya el çantası

Ne Toplayacağız

Bulabileceğiniz her sonbahar renginde yapraklar (sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, mor ve hatta yeşil olanları arayın). Eve geldiğinizde, yaprakları kuruyana kadar birkaç gün gazete sayfaları ve bazı ağır kitaplar arasında bastırın. Böylece kıvrılıp ölü görünmek yerine düz kalacak ve güzel renklerini koruyacaklar.

Ağaç olmayan bitkilerden yaprak toplayın. Bu yaprakları ağaçlardan topladığınız iğne ve yapraklarla karşılaştırın. Renk değiştiren bitkilerden herhangi bir yaprak buldunuz mu? Ağaç olmayan bazı bitkilerin yaprakları renk değiştirecek ve dökülecek, ancak çoğu zaman, yerin üstündeki bitkinin tamamı ilkbaharda ölecek ve köklerinden büyüyecek. Bazı bitkiler ilkbaharda hiç büyümezler, sadece bir büyüme mevsimi yaşarlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir ağaçtaki yaprakların çoğu aynı renkte mi yoksa aynı ağaçta birden fazla yaprak rengi mi görüyorsunuz?
 • Daha çok yeşil kalan ve sonbaharda yapraklarını dökmeyen ağaçlar mı yoksa yapraklarını döken ağaçlar mı görüyorsunuz?
 • Yürüdüğünüz yerlerde çimenler nasıl görünüyor? Hala yeşil mi? Bazıları kahverengiye mi dönüyor?
 • Çiçeklerin açtığını fark ettiniz mi?
 • Meşe palamudu veya tohum kabukları gibi ağaçlardan düşen başka şeyler fark ediyor musunuz?
 • Sincap gibi herhangi bir hayvan görürseniz, ne yapıyorlar?

Çoğu hayvan, bitki ve ağaç sonbahar aylarında kışa hazırlanır. Sincaplar yiyecek toplayıp depoluyor ve onlara soğuktan korunma sağlayacak yuvalar buluyor.

Bitkiler çiçeklerini ve yapraklarını kaybeder ya da kökleri kışı geçirse bile ölmeye başlar. Çok sıcak yerler dışında ağaçlar kışa hazırlanmak için yapraklarını döküyor. Bazı ağaçlar da sonbaharda tohumlarını bırakır. Tohumlar toprağa gömülürler (bazen sadece düşen yapraklarla kaplanırlar) ve burada yeni ağaçlara dönüşmeye başlayabilecekleri ilkbahara kadar korunurlar. Çimler de soğudukça kahverengileşmeye başlar.

sonbahar yapraklari projesi gorselleri

2. Adım: Yapraklar Ne Renktir?

Neler İhtiyacımız Var?

 • 3 farklı ağaç türünden birkaç yeşil yaprak
 • 3 küçük bardak
 • Ovalama için alkol
 • Plastik ambalaj
 • Bir tava sıcak çeşme suyu
 • Kahve filtreleri veya filtre kağıdı
 • Makas
 • Bant
 • 3 kalem

Nasıl Yapılır?

 1. Yaprakları küçük parçalara ayırın. Her ağaçtan parçaları farklı bardaklara koyun (her bardakta sadece bir tür ağaçtan parçalar olduğundan emin olun!).
 2. Bir yetişkinin, tüm yaprak parçalarını kaplamak üzere her bir bardağa ovalama için alkol dökmesini sağlayın.
 3. Alkolün buharlaşmasını (hava tarafından emilmesini) önlemek için her bir bardağın üzerine bir parça plastik sargı koyun.
 4. Bir yetişkinin bardakları sıcak musluk suyuyla dolu bir tencereye koymasını sağlayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Çıkarmadan önce her bir bardaktaki alkolün yeşile döndüğünden emin olun. Değilse, tavayı tekrar sıcak suyla doldurun ve bardakları alkol yeşile dönene kadar geri koyun.
 5. Beklerken kahve filtrelerinin ortasından 3 şerit kesin. Her şeridi yaklaşık 1,5 cm genişliğinde yapın. Her şeridin bir ucunu bir kalemin ortasına bantlayın. Şeridin diğer ucunu bir noktaya kesin.
 6. Her bardaktaki alkol yeşile döndüğünde bardakları sıcak sudan çıkarın.
 7. Kağıt şeridi aşağı sarkacak ve nokta bardaktaki alkole değecek şekilde her bir bardağın üzerine kağıt şeridi bantlanmış bir kalem yerleştirin. Kağıt çok uzunsa, kısaltmak için bir kısmını kalemin etrafında döndürün.

Ne Oldu?

Artık sonbahar yaprakları bilim projelerinizi tamamladığınıza göre, neler olduğu hakkında sohbet edelim. Alkol ve sıcak sudan gelen ısı, yapraklardaki rengin çözülmesine neden oldu, böylece alkolde görülebilir hale geldi. Çay yaptığınızda olana benzer. Bir çay poşetini (çay yapraklarıyla dolu) bir bardak sıcak suya birkaç dakika koyduğunuzda, su çay yapraklarıyla renklenir ve aroma verir. Kağıt şeritleri yeşil renkli alkolün içine koyduğunuzda renkler kağıda emilmeye başladı ve yeşilin birkaç farklı tonunu görmüş olmalısınız. Yeterince uzun süre bekleseydiniz, kağıtta görünen turuncu veya sarı gibi diğer renkleri görebilirdiniz.

Yeşil dışında renkleri gördüyseniz, sonbaharda yaprakların değişeceği renkler bunlar! Test ettiğiniz farklı yaprak türlerinin renklerinde herhangi bir fark gördünüz mü? Yeşil yapraklarda veya alkol solüsyonunda tüm bu renkleri görememenizin nedeni, yeşil renge neden olan kimyasalın, turuncu ve sarıya neden olan kimyasaldan çok daha güçlü olmasıdır. Kağıdı alkol çözeltisine koyduğunuzda, renklerin ayrılma şansı oldu ve turuncu ve sarı artık yeşil tarafından kapatılmadı. Aynı şey yapraklar renk değiştirmeye başladığında da olur, onları yeşil yapan kimyasal yapraklardan dışarı çıkmaya başlar. Diğer renkleri yapan kimyasalları geride bırakarak yaprakları sonbaharın tüm güzel renklerine dönüştürür!

Listeye geri dön