Deneysel Aktiviteler

Standart ve Süper Slime Yapma Tarifleri

slime yapma 1

Eğlenceli bir öğrenme ve oyun aktivitesi için kendi “slime” veya “oyun macunu” aktivitenizi nasıl sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Akışkan olmayan sıvılar her yaş için büyüleyicidir ve kimya hakkında mükemmel bir öğrenme fırsatı sunuyor. Aşağıda iki popüler slime tarifi bulabilirsiniz.

İkinci tür slime, filmlerde de gördüğünüzle aynı belirsiz türüdür. Bu sümük toksik değildir, ancak yine de bu kimyasalları denetlenmeyen çocuklardan uzak tutun ve slikran ile oynadıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Standart Slime Yapma Tarifi

Nasıl Yapılır?

  • Bir kapta 125 gr (yarım şişe) beyaz tutkal ile 200 ml (1 bardak) suyu karıştırın. Eğer renkli slime yapmak istiyorsanız gıda boyasından az miktarda karışımınıza ekleyin. Çözeltinin bir kısmını karıştırma çubuğuyla kabın dışına çıkarın ve ne olduğuna dikkat edin.
  • Tutkal ve su karışımına ¼ su bardağı boraks ekleyin ve yavaş yavaş karıştırın.
  • Slime hemen form oluşturmaya başlayacak. Çözeltinin bir kısmını karıştırma çubuğuyla kaldırın ve tutarlılığın Madde 1′ e göre nasıl değiştiğini gözlemleyin.
  • Mümkün olduğu kadar karıştırma çubuğu ile karıştırın, daha sonra yapışkan hale gelene kadar kazıyın ve elinizle yoğurun. Bu kirli bir deneyim, ancak gerekli. Çünkü iki bileşiğin tamamen bağlanmasını sağlamalıyız. Kasedeki fazlalık suyu düşünmeyin; sadece boşaltın gitsin.
  • Slime kullanılmadığı zaman, buzdolabında plastik torba içinde saklayın. Böylece daha uzun süre kullanabilirsiniz. Aksi taktirde kurur ve sertleşerek kalıp haline gelir.

Neler Oldu?

Tutkal, sıvı bir polimer olan polivinil asetat adı verilen bir bileşene sahiptir. Boraks, polivinil asetat moleküllerini birbirine bağlar ve bir büyük, esnek polimer oluşturur. Bu tür bir slime, oynarken daha da sertleşecek ve macuna benzeyecektir. Farklı yapışkanlarla slime yapılıp yapılmadığını (örneğin mobilya yapıştırıcısı, kağıt yapıştırıcı vb.) öğrenmek için denemeler yapın.

Nelere İhtiyacımız Var?

Süper Slime Yapma Tarifi

Nasıl Yapılır?

  • Yarım su bardağı polivinil alkol (PVA) ve yarım su bardağı su, bir beher, kavanoz veya kaseye dökün. Renkli slime istiyorsanız, PVA çözeltisine bir miktar gıda boyası ekleyin ve bir karıştırma çubuğu ile karıştırın.
  • PVA solüsyonuna 2 çay kaşığı boraks ilave edin ve yavaş yavaş karıştırın.
  • Çözeltinin bir kısmını karıştırma çubuğuyla kaldırmayı deneyin ve ne olacağına dikkat edin. Slime oluştuktan sonra onunla oynayabilirsiniz. Sadece yemeyi denemeyin!
  • Slime kullanılmadığı zaman, buzdolabında plastik torba içinde saklayın. Böylece daha uzun süre kullanabilirsiniz. Aksi taktirde kurur ve sertleşerek kalıp haline gelir.

Neler Oldu?

Polivinil alkol (PVA) sıvı bir polimerdir ve bu nedenle uzun zincirlere bağlı moleküllerden oluşur. Boraks, PVA zincirlerinde bulunan oksijen ile hidrojen bağı oluşturur. Hidrojen bağları, hidrojen atomlarının pozitif yükleri, bileşik içindeki oksijen atomlarının negatif yükünü çektiğinde ortaya çıkar. Hidrojen bağı bireysel PVA tellerini birbirine bağlar ve bir “damla” yaratır. Hidrojen bağları zayıf oldukları için, slime tutulduğunda parçalanır, sonra tekrar düzelir veya düz bir yüzeye akmasına izin verir.

Nelere İhtiyacımız Var?