Faydalı Bilgiler

Stereo Mikroskoplar Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

stereo mikroskop kullanimi

Mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan optik bir alettir. Sanayi, metalurji, genetik, jeoloji, arkeoloji, kriminoloji vb. alanlarda büyük hizmetler görmektedir.

Mikroskobun İcadı?

misroskobun gelisimi

Mikroskobu, ilk önce Hollandalı Zacharias Janssen’in, 1590 dolaylarında bir teleskobu tadil etmek sıretiyle meydana getirdiği kabul edilmektedir. Ancak bu sıralarda başka Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginleri de, mercek sistemi tersine çevrilmiş bir teleskobun, cisimleri büyütmek için kullanılabileceğinin farkına varmışlardır. Nitekim dünyanın güneş etrafında döndüğünü açıkladığı için engizisyona tabi tutulan ve dünyayı güneş etrafında döndürmekten vazgeçmesi şartıyla Papa tarafından serbest bırakılan İtalyan bilgini Galilei Galileo (1564-1642) iki mercek kullanarak bazı tecrübelerde bulunmuştu. Bugünkü mikroskobun ana prensiplerini ise 17. yüzyılda Hollandalı Auton van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hook bulmuşlardır.

İki temel mikroskop türü vardır: bileşik ve stereo. Stereo mikroskoplar, bileşik mikroskoplardan daha düşük güç kullanır ve yaklaşık 10 ile 40x arasında değişen tipik büyütme seviyelerine sahiptir. Bu mikroskoplar çok yönlüdür ve kaya, böcek ve çiçek gibi tüm nesneleri görüntülemek için tasarlanmıştır. Ancak hazırlanan slaytları görüntülemek için de kullanılabilir. Doğa çalışmaları ve öğrenciler için faydalı bir araçtır ve idealdir.

Stereo Mikroskop Kullanım Adımları

Mikroskobunuzu, çalışmak için çok fazla alana sahip olacağınız bir masa üstüne veya düz sağlam bir yüzeye yerleştirin. Mikroskobun güç kablosunu bir prize takın.

Aydınlatmalarını açın. Mikroskop lamı veya başka bir şeffaf nesneye bakıyor olacaksanız, alt aydınlatma en iyi şekilde çalışacaktır. Görüntülemekte olduğunuz örnek opak veya katıysa ışık aşağıdan geçemez, ışığın numunenin yüzeyinden yansıtabilmesi için üst aydınlatma kullanın.

stereo mikroskop tanimi

Numunenizi yüzey plakasında ortalayın. Numuneniz ince ve düzse veya kenarları kolayca kıvrılıyorsa, yerinde tutmak için yüzey klipslerini kullanmayı deneyin. Bunu yapmak için, bir klipsin sivri ucunu yukarı çekin ve numunenin bir ucunun üzerine kaydırın, ardından diğer taraftaki klipsle aynı işlemi yapın.

Mercek (ler) i ayarlayın, böylece gözlerinizi zorlamadan mikroskobun içinden rahatça bakabilirsiniz. Tuz kristalleri gibi açık renkli yarı saydam örnekler için, kontrast sağlamak için yüzey levhasının siyah tarafını (tersini) ya da koyu renkli kağıt kullanın.

Stereo mikroskobunuzda dönebilen bir hedef varsa, kullanmak istediğiniz hedef üzerindeki işaret mikroskobun önüne bakacak şekilde çevirin. Mikroskobunuzun büyütme oranını belirlemek için, mercek merceğinin büyütme seviyesini objektif merceğinki ile çarpın. Örneğin, yukarıdaki diyagramdaki mikroskopta, 2x hedefindeki toplam büyütme 20x’ tir (2 x 10 = 20).

Mercek (ler) den bakarken, numune görünene kadar odaklanma ayar düğmesini yavaşça çevirin. Numunenin ana hattını gördüğünüzde, olabildiğince keskin bir şekilde odaklanmak için daha yavaş çevirin. Hiçbir şey göremiyorsanız, nesneyi doğrudan objektif lensinin altında olduğundan emin olmak için numuneyi hafifçe plaka üzerinde hareket ettirmeyi deneyin ve sonra tekrar odaklanmayı deneyin. Örneğe odaklandıktan sonra, diğer parçalarını görmek için onu hareket ettirebilirsiniz. Her yeni alana biraz odaklanmanız gerekebilir.

Not: Stereo mikroskobu ile genellikle birçok farklı seviyeye sahip üç boyutlu örnekleri görüntüleyeceksiniz. Her özelliği aynı anda net bir şekilde netleyemezsiniz.

Mikroskobunuzu kullanmayı tamamladığınızda, düğmeyi kapatın, örneği çıkarın, güç kablosunu çıkarın ve mikroskobu toz kapağıyla kapatın. Mikroskobunuzu aşırı sıcak veya soğuk sıcaklıklardan koruyun.

Stereo Mikroskop Kullanımı İçin Fikirler

Şeffaf plastik veya cam petri kaplar, stereo mikroskobu ile canlı veya dağınık nesneleri izlemek için mükemmeldir, çünkü numune yüzeyine iyi oturur ve her şeyi yeterli bir şekilde tutar. Aşağıdaki öneriler stereo mikroskobunuzla görüntülemek için petri kabı kullanabileceğiniz birkaç şeydir. İzlenecek numuneyi bir petri kabına yerleştirin ve petri kabını da mikroskobunuzun yüzey plakasına yerleştirin. Üst veya alt aydınlatma kullanın.

  • Canlı böcekleri gözlemleyin. Bir petri kabına böcekleri toplayın ve böceklerin kaçmasını önlemek için kapağıyla kapatın.Alt ışı kaynağını kapatarak böcekleri petri kabının içinden gözlemleyin.
  • Toprağı oluşturan farklı malzemeleri görmek için bir toprak örneğini inceleyin. Çok fazla kum veya kil içeren topraklara bakmak özellikle ilginizi çekecektir. Birkaç farklı noktadan toprak örnekleri toplayarak, her örnekte gördüklerinizi karşılaştırıp karşılaştırmak isteyebilirsiniz.
  • Temiz bir bant parçasına kum, saç, iplik, tuz, şeker veya başka bir şeyler yapıştırarak, örnek tarafı yukarı bakacak şekilde hazırlanmış basit bir numune örneği hazırlayabilirsiniz.
  • Bir çiçeği dissekte ederek tüm parçalarının güzelliği ve inceliklerini inceleyebilirsiniz.
  • Farklı kaya örneklerinde bulunan mineral ve kristal türlerini karşılaştırın. Küçük veya büyük kaya parçalarını bir araya getirerek yada bir çekiç kullanarak kırabilirsiniz. Kolay görüntüleme için küçük kırıkları veya kırılmış kaya parçalarını bir petri kabına koyun.

İnterpupiller Uzaklığı Ayarlama

Interpupiller mesafe, gözlerinizin öğrencileri arasındaki mesafe, kişiden kişiye değişir. Her gözlemci, en iyi izleme rahatlığı ve en iyi görüntü kalitesi için binoküler veya stereo kafa mikroskobu kullanmadan önce bu ayarı yapmalıdır. Gözlerinizi numuneye odaklayın ve sadece ilerledikçe çevresel vizyonunuzu kullanın. Şimdi gözlerinizi merceklerden yaklaşık 2 cm geriye doğru çekin. Üst üste gelen iki alan görüntüsü göreceksiniz. İki daire bir araya gelip bir daire olarak görünene kadar göz mercekleri arasındaki mesafeyi birbirinden uzağa çekerek veya birbirlerini iterek açıp kapatın. Tek bir mesafe görüş dairesi gördüğünüzde, birbirine yakın mesafe doğru ayarlanır.

Diyopteri Ayarlama

Gözleriniz arasındaki farklara odaklanmak için bir diyopter kullanılır. Bu ayar aynı zamanda kişiden kişiye değişecektir. Elinizi, merceğin önündeki gözün üzerinde diyopteri (etrafındaki tırtıklı bant bulunan mercek) ile tutarak başlayın. Bir örneği keskin netlemeye getirin. Şimdi diğer gözün üstünü (diyoptersiz göz merceğinin önündeki göz) kaplayın ve diyopter ayarını döndürerek numuneyi keskin odağa getirin. Netleme düğmesini bu son adım için kullanmayın, sadece diyopter ayarı.

Temizlik ve Bakım

Lenslerin dış tarafını temizlemek için, optik veya gözlük temizliği için tasarlanmış çözücü olmayan bir temizleme solüsyonu kullanın. İlk önce, tozu yumuşak bir fırça veya basınçlı hava kutusuyla temizleyin. Daha sonra, bir parça kuru tüy bırakmayan doku veya mercek kağıdını nemlendirin ve mercek yüzeylerini dairesel hareketlerle temizleyin. Gerekirse lens solüsyonuyla nemlendirilmiş ikinci bir kağıt parçası ile tekrarlayın. Mercek temiz ve kuruyana kadar kuru mercek kağıdı ile bir kez daha tekrarlayın. Mercek ve objektif lensler için de aynı prosedürü kullanın.

Lenslerin iç tarafını temizlemek için, ampul tipi bir duster veya kameralar ve diğer optik ekipman için tasarlanmış basınçlı gaz tüpü kullanın. Yukarıdaki prosedürü kullanmayın.

Mikroskobun gövdesini temizlemek için yumuşak kuru veya nemli bir bez kullanın. Toz kapağı kullanmak, mikroskobunuzun temiz ve tozsuz kalmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Ürünler