Deneysel Aktiviteler

Sürekli Dönen Tel Heykeller (Homopolar Motor) Yapalım

homopolar motor blog

Bir sanat eseri yaratmak ve teli ikiye katlayarak basit bir motor yapmak için üç şeye ihtiyacınız olacak; pil, neodyum mıknatıs ve bakır tel. Dönen tel motorunu çalıştırmak için neodyum mıknatıslarımızdan birini kullanabilirsiniz. Bu eğlenceli ve etkileyici deneyi mutlaka denemenizi öneririz. Kendi yarattığınız bu görselliğe inanamayacaksınız.

Not: Bu projenin ilerlemesi biraz zaman alacağından, ayrıca sabra ihtiyacınız olacak. Sonuçta buna değer! Bu projeyi 12 yaş ve üstü yetişkin gözetiminde yapmanızı öneririz.

Nasıl Yapılır?

Tel heykelinizi yapmak için 15-20 cm uzunluğunda bir tel parçasıyla başlayın. Telinizin bakır olduğundan ve yalıtım veya plastik kaplama olmadığından emin olun. Kalın tel (1 mm) en iyi sonucu verir. Cetvel kullanarak 15-20 cm tel ölçün, ardından teli kesmek için penseyi kullanın.

Cetvel kullanarak telin ortasını bulun. Pense kullanarak kabloyu merkezdeki V içine bükün. Sonra, her iki tarafı da yaptığınız V’ ye dik olarak bükün (Resim 1). Penseyi kullanarak her telin ucunu tekrar bükün, böylece uçlar aşağıya bakacaktır (Resim 2).

Resim 1

homopolar motor1

Resim 2

homopolar motor2

Tel heykeli düz bir yüzeye yerleştirin. Düz durmalı. Olmazsa, pense ile dikkatlice düzeltin. Heykel düz bir yüzeydeyken, uzunluğunu ölçmek için pili yukarı doğru tutun. Pilin artı (+) ucunu kablonun V yanına yerleştirin. Kablonun uçlarını, akünün eksi (-) ucuyla karşılayacak şekilde bükmeniz gerekeceğini unutmayın.

Tel heykelin alt uçlarını pense kullanarak bükün. Neodyum mıknatısın pilin düz tabanına yerleştirin. Mıknatısı ve pili düz bir yüzeyde dik konumda tutun. Kablonun V ucunu pilin artı (+) kısmının üstüne oturtun. Heykeli dikkatlice dengeleyin, bükülmüş tel uçlarının mıknatısla temas ettiğinden (pil ile değil) emin olun.

Motor dönmeye başlamazsa, diğer tarafın pile dokunması için mıknatısı çevirmeyi deneyin. Hala işe yaramazsa, tel heykelinize ince ayarlar gerekecektir. Çalışırken pili mıknatıstan çıkarın, böylece fazla ısınmaz.Telin dengeli görünüyorsa, bırak gitsin.

Tel heykelinizin başarılı olması ve sürekli dönmesi için;

  • Döndürmek için tel heykelin dengelenmesi gerekir. Tel parçanızın düz bir yüzeydeyken tamamen düz olduğundan emin olun.
  • Tel ayrıca simetrik olmalıdır. İki taraf da aynı olmalı. Bu yüzden heykelinizi telin ortasından başlatın. Gerekirse yeni bir tel parçası ile tekrar deneyin.
  • Kablonun uçları mıknatısa hafifçe dokunmalıdır. Sıkıca oturması durumunda, motor sıkışır ve dönüş yapamaz. Telin sadece uçları temas etmelidir.

homopolar motor3Ne Oldu?

Bir elektrik motoru yaptınız! Bu motorun kullandığı akım türü DC veya doğru akımdır. Bu, elektrik akışının sadece bir yöne gittiği anlamına gelir. Elektrik, pilin pozitif ucundan eksi ucuna doğru akar.

Devreyi tamamlamak için bakır bir kablo kullandınız. Bakır, elektrik ileten bir metaldir. Böylece elektrik, pilin artı ucundan eksi ucuna, pilin içinden, kablonun içine, kablonun yukarısına ve pilin artı ucuna geri aktı! Buna tam devre denir. Elektrik tek yönlü akıyor (doğru akım).

Peki motor neden döndü? Mıknatısın devreye girdiği yer burası. Mıknatısın manyetik alanı da pozitif bir uca ve negatif bir uca sahiptir. Manyetik alan pile doğru bastırıyor. Akımın elektrik akımı mıknatısa doğru bastırıyor. Bu karşıt kuvvetler tel üzerinde dışa doğru bir harekete neden olur, mıknatıs etrafında dönmesine neden olur.

Pilli, mıknatıslı ve telli bu tür motorlara homopolar motor denir. Tel, manyetizma kuvveti ve elektrik akışı nedeniyle bir yönden döner. Bu tür bir motor hiçbir şeye güç sağlayamaz, ancak izlemesi eğlencelidir!