Deneysel Aktiviteler, Biyoloji Projeleri

Yemeğinde Ne Var? C Vitamini Testi Yapalım!

vitamin c formula

İşte size bir soru: Yemeğinizde C vitamini olup olmadığını bize nasıl söylersiniz?

En sevdiğiniz günlük yiyeceklerin bileşenleri hakkında bilgi edinin. Onları bu basit bilimsel deneyle test edebilirsiniz. Herbir test vücudumuzun gelişimine yardımcı olan C vitamininin varlığını tespit edebilmek içindir. C vitamini doku ve yaraları iyileştirir, sağlıklı kemiklerin oluşmasına katkı sağlar ve dişleri korur.

Nasıl Yapılır?

Bu aktivite sayesinde çocuklar deney çözümlerini oluşturacak, sonuçları değerlendirmek ve gördüklerini kaydetmek için detaylı talimatları takip edecekler. Bu sayede de en sevdikleri yiyecek ve içeceklerde C vitamininin ne kadar olduğuna dair tespitler yapacaklar.

  1. C vitamini testi için hangi yiyecekleri test etmek istediğinizi belirleyin. Eğer katı bir yiyecek seçerseniz, bir pastör pipet yardımı ile ürünü sulandırarak solüsyon haline getirebilirseniz. Bu deney için en basit seçim çeşitli meyve suları olabilir.
  2. Test etmek istediğiniz herbir yiyecek veya içecek ayrı ayrı deney tüplerine 15 er damla indofenol çözeltisi damlatın.
  3. Seçtiğiniz yiyecek veya içecekleri sırasıyla pastör pipet yardımıyla damla damla indofenol çözeltisine damlatın. Farklı çözeltiler ile karıştırmamaya dikkat edin! Herbir işlem için farklı pastör pipet kullanın. Mavi indofenol çözeltisi renksiz hale gelinceye kadar kaç damla damlattığınızı sayın ve not edin.

Size Yardımcı Olacak Birkaç İpucu

  • Kimyasal maddelerle çalışırken mutlaka güvenlik ekipmanlarını kullanın.
  • Kimyasal maddelerin gıdalardan ayrı tutulması gerekir. Deney yaparken, tüm yiyecek maddelerini uzaklaştırın ve bölgeyi iyice temizleyin. Ayrıca deney tamamlandıktan sonra da iyice temizleyin.
  • İndofenol, C vitamini varlığında renksiz hale gelen bir indikatördür. Rengin değişmesi için ihtiyacınız olan meyve suyu veya yiyecek çözeltisi damlalarının sayısının fazla olması C vitamini içeriğinin fazla olduğunu gösterir.

Biyoloji Malzemeleri için Alışveriş Yapın!

Okul Dünyası, çok çeşitli biyoloji ürünleri ve kitleri sunar. Tüm biyoloji eğitim ve öğretim ihtiyaçlarınız için alışveriş yapın: setler, mikroskoplar, preparatlar, diseksiyon malzemeleri, petri kapları ve daha fazlası.

Listeye geri dön